Wycieczki szkolne do Wieliczki – co warto tutaj zobaczyć?
Na wycieczki szkolne do Wieliczki zawsze jest czas i pora. Wieliczka jest jednym z ciekawszych miast w rejonie Krakowa, a wycieczki szkolne po jej terenie mogą każdemu z nas dostarczyć niezapomnianych wrażeń.
Jakie atrakcje czekają tu na gości?
Wieliczka to miasto, które kojarzone jest przede wszystkim z solą. Już w okresie średniowiecza jej wydobycie stało się podstawą lokalnej gospodarki, a wielicka kopalnia stanowiła jedno z głównych źródeł bogactwa krakowskich mieszczan. Dziś kopalnia soli w Wieliczce stanowi jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych, jakimi może się pochwalić Małopolska. A jej zwiedzeniem zainteresowane są wycieczki z całego świata.
Wpisanie kopalni na listę UNESCO w 1978 roku sprawiło, że do Wieliczki zaczęły napływać wycieczki szkolne z całego świata. Sama kopalnia to miejsce wyjątkowe, które śmiało można nazywać podziemnym miastem. Na uczniów, którzy wybiorą się na wycieczkę szkolną po podziemnym świecie, czeka wspaniała trasa turystyczna. Obejmuje ona tylko część podziemnych skarbów Wieliczki.
W całej kopalni jest aż dziewięć poziomów, a łączna trasa korytarzy, łączących wszystkie chodniki i komory, liczy około 300 km. Dla turystów przygotowano tylko skrawek podziemnego królestwa, czyli około 1% całej kopalni. Trasa turystyczna, po której oprowadza zwiedzających miejscowy przewodnik, liczy sobie 2 km długości i prowadzi przez trzy poziomy kopalni. Pokonanie tej trasy zajmuje około 2 godzin, a w czasie spacery goście mogą zobaczyć aż 20 komór.
Miejscem, które robi na zwiedzających największe wrażenie, jest kaplica św. Kingi – podziemny kościół, liczący sobie ponad 50 m długości, 14 m szerokości i 10 m wysokości. Warto też zwiedzić podziemne muzeum, w którym można zdobyć wiele cennych informacji na temat kopalni.
A jakie atrakcje czekają na turystów na powierzchni?
Jednym z ciekawszych zabytków architektury, jakimi może się pochwalić Wieliczka, jest Zamek Żupny. Powstał on w okresie średniowiecza jako siedziba zarządcy wielickich dóbr, taką też rolę pełnił aż do 1945 roku. Dziś w zamkowych murach czeka na gości Muzeum Żup Krakowskich, znane z imponującej kolekcji solniczek. Można zapoznać się tu również z historią miasta, którego losy tak silnie związały się z losami kopalni. Malowniczy rynek, zabytkowy kościół parafialny oraz modrzewiowy kościółek św. Sebastiana – oto kolejne atrakcje, na które w czasie wycieczki po Wieliczce z pewnością warto zwrócić uwagę.