Wycieczki szkolne do Wilna – Pałac Biskupi
Wycieczki szkolne do Wilna są bardzo interesujące. W Wilnie znajduje się wiele zabytków, a wśród nich, przy Placu Napoleona, znajduje się jeden z ciekawszych. Jest to Pałac Biskupi, zwany również Pałacem Rzeczypospolitej.
Pałac Biskupi – krótka historia
Jak sama nazwa wskazuje była to siedziba biskupów wileńskich, powstała najprawdopodobniej jeszcze w XIV wieku. Pierwszym mieszkańcem pałacu miał być Andrzej – pierwszy biskup Litwy. Pod koniec XVIII wieku rezydencja ta została przebudowana w stylu klasycystycznym. Po upadku Rzeczypospolitej pałac został przejęty przez carskie władze.
Od tej pory pałac służył jako wileńska rezydencja cara. W trakcie swego pobytu w Wilnie nocował tu król Stanisław August Poniatowski oraz przyszły król Francji Ludwik XVIII. W 1812 roku, a więc podczas wojny między Francją a Rosją w pałacu mieścił się sztab wojsk francuskich oraz rezydencja samego Napoleona. Pod koniec owego tragicznego dla Francuzów 1812 roku pałac był już w rękach rosyjskiego generała Kutuzowa.
W 1819 roku car Aleksander I nakazał przebudowę obiektu. Stare mury zostały wówczas rozebrane faktycznie do fundamentów. Nowy pałac wzniesiono według projektu architekta Wasyla Stasowa. Na tyłach tego nowego, pięknego pałacu powstał duży dziedziniec.
Do najsłynniejszych mieszkańców tej wileńskiej rezydencji zaliczała się postać okryta ponurą sławą. Był to słynny gubernator Litwy, Michał Murawiow, zwany Wieszatielem. Zasłynął on przede wszystkim jako pogromca powstania styczniowego. Do 1915 roku przed pałacem znajdował się jego pomnik, a w jednym z pałacowych pomieszczeń działało muzeum poświęcone jego osobie.
Pałac Biskupi swą drugą nazwę – Pałac Rzeczypospolitej – zyskał w okresie międzywojennym. Częstym gościem był tu wówczas sam marszałek Józef Piłsudski. W okresie międzywojennym w wileńskim Pałacu Biskupim gościli również prezydenci II Rzeczypospolitej: Stanisław Wojciechowski oraz Ignacy Mościcki. Pałac był w tym czasie również miejscem, w którym odbywały się ważne uroczystości o charakterze państwowym.
Obecnie w Pałacu Biskupim mieszczą się różne instytucje prowadzące działalność kulturalną oraz ambasada francuska.
Do Wilna warto przyjechać na wycieczkę szkolną i zwiedzić pozostałe zabytki. Potrzeba na to około trzech dni.