Wycieczki do Zakopanego

Wycieczki do Zakopanego

Wśród wielu cennych perełek drewnianej architektury, jakimi może nas oczarować Zakopane, willa „Atma” zajmuje miejsce bardzo ważne. Dom ten jest jednym z najważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki po stolicy Podhala, a urządzona w jego wnętrzu ekspozycja z pewnością zasługuje na naszą uwagę. Dlaczego warto zwiedzić tę willę?

Willa Atma jest miejscem wyjątkowym z kilku względów. Kusi ona swą sylwetką oraz architektoniczną formą, dzięki czemu jest ona jedną z ważniejszych atrakcji dla tych, którzy odwiedzają Zakopane ze względu na budowle utrzymane w stylu zakopiańskim. Willa Atma bez wątpienia jest jednym z najciekawszych przykładów tego stylu, warto zatem przyjrzeć się jej uważniej. Dla wielu z nas „Atma” to jednak nie tylko perełka drewnianej architektury, ale niezwykle ciekawa placówka muzealna.

Mieści się tu przecież Muzeum Karola Szymanowskiego – znanego kompozytora, który w stolicy Podhala spędził sporo czasu. Jest to jedyna placówka muzealna gromadząca pamiątki po Szymanowskim, nic więc dziwnego, że historycy i miłośnicy muzyki tak chętnie je odwiedzają. Ten oddział Muzeum Narodowego w Krakowie ma się czym pochwalić, a już sama siedziba muzeum skutecznie przyciąga uwagę gości.

Willa Atma

Zbudowana w 1895 roku, willa „Atma” stanowi jedno z najciekawszych dzieł Józefa Kasprusia-Stocha. Pierwotnie willa ta służyła jako pensjonat. Miała służyć letnikom, którzy od XIX wieku coraz chętniej zaglądali do Zakopanego. W latach 1930–1935 w willi tej zamieszkał Karol Szymanowski – kompozytor, który wśród górali szukał inspiracji i natchnienia. Szymanowski przebywał z Zakopanem do listopada 1935 roku. Następnie udał się na leczenie do sanatorium w Szwajcarii.

Wycieczki do Zakopanego

W Zakopanem pozostało jednak po nim sporo pamiątek, dzięki czemu już w latach 70. XX wieku możliwe stało się stworzenie poświęconego mu muzeum. Willa „Atma” jako siedziba tej ekspozycji sprawdza się doskonale. Wciąż zachwyca ona klimatem, dzięki czemu w jej wnętrzu każdy z nas może przenieść się w czasie do okresu międzywojennego. Co można tu zobaczyć? Prace Witkacego, oznaczenia nadane Szymanowskiemu oraz pokój, w którym kompozytor myślał nad swymi dziełami.

Uwagę przyciąga również jego frak oraz maska pośmiertna. Cała ekspozycja robi ogromne wrażenie na zwiedzających, a zapoznanie się z nią pozwala każdemu turyście w ciekawy sposób poszerzyć swą wiedzę na temat polskiej kultury, przeszłości Zakopanego oraz tak ciekawego okresu w dziejach Polski, jakim był okres międzywojenny.